Fetişizm nedir?

Fetişizm Nedir ve Fetişizm Belirtileri Nelerdir?

Fetişizm nedir? Kişinin cinsel doyum için cansız bir nesneyi kullanmayı içeren ve tekrarlayan davranış örüntüleridir. Fetişizm nedir? Cinsel açıdan uyarıcı fantezi, istek ve davranışlar sergilenmesidir. DSM’ye göre fetiş tanısı konması için cansız nesne olması gerekir. Ancak çoğu cinsellik araştırmacısında geleneksel olarak böyle bir ayrım görülmez. Genellikle cinsel uyarılma ve etkinlikte fetiş nesnesine gerek duyulur. Nesne güçlü bir şekilde tercih edilir. Karşı cinsle ilişkili saç, kulaklar, eller, iç çamaşırları, ayakkabılar, parfüm ve diğer benzeri nesneler fetiş nesneleri arasında sayılabilir. Ender vakalarda daha sıra dışı fetişler görülebilir. Örneğin erkeklerde ampute kol ya da bacağı olan kişilere saplantı gelişebilir.

Etiketlendi:

Yorumlar

 • Fetişizm Belirtileri Nelerdir?

  Fetişizm nedir? Cinsel heyecan ve doyuma ulaşmak için nesneleri kullanma biçimleri önemli farklılıklar gösterir. Ancak, öperken, okşarken, tadarken ya da koklarken mastürbasyon en yaygın olanıdır. Fetişizmde, cinsel ilişki sırasında partnerden nesneyi giymesini istemek gibi ikincil örnekler dışında, normalde başkalarının haklarını çiğneme söz konusu olmaz.

 • Fetişizm nedir? Birçok erkek sütyen, jartiyer, çorap ve yüksek topuk gibi kişisel eşyalarda güçlü bir cinsel cazibe görür. Ancak kişisel eşyalar cinsel uyarılma için gerekli olmadığı veya güçlü bir şekilde tercih edilmediği için tipik olarak fetişizm ölçülerine uymaz. Yine de bu durum erkekler arasında fetiş benzeri tercihlere sıklıkla rastlanmasına bir örnek oluşturur.

 • Tabi biz forum olarak bunların çoğuna katılmıyoruz. Gerçek fetişizm bu değil. Eğer öğrenmek isterseniz forumumuza bekleriz.

 • Bazı uzmanların “Cansız bir nesnenin veya vucüdun bazı kısımlarının tahrik edici olarak algılanması,” olarak tanımlarken bazı uzmanların “cinsel ilginin insan vücudu ile yakın temasta olan eşyalar (eldiven, ayakkabı, çorap, külotlu çorap vb.) üzerine odaklanması” olarak tanımladığı fetişizmin net tek bir tanımı bulunmamaktadır. Bununla birlikte fetişizmle ilgili bütün tanımların ortak noktasında bir nesneye (cansız veya vücut bölümü el ayak vs. ki vucüt bölümlerinde en yaygını ayaktır. Ayak fetişinin biyolojik temellerinin olduğu da söylenmektedir) karşı, cinsel bir haz oluşturmak için duyulan uzun süreli kompülsif ilgi bulunmaktadır.

  Gerek DSMIV’ e (psikolojik bozukluklar için tanı kriterleri el kitabı) gerek ise ICD-10’a (hastalık ve sağlık sorunlarının uluslararası sınıflama sistemi) göre normal cinsel ilginin anormal derecede abartılması söz konusudur. Tanı koyabilmek için ise bu durumun altı aydır devam ediyor olması ve bireyin işlevselliğinin bozulmuş olması gerekmektedir.

  Fetişizm Mekanizması

  Fetişizmin nedenlerine baktığımızda birçok farklı kuram ve yaklaşımın kendi perspektifleri dahilinde farklı açıklamaları mevcuttur. Psikanalizin kurucusu Freud’a söz vermek gerekirse kendisi burada asıl önemli olanın fetiş nesnesinin temsil ettiği şeyin asıl önemli olduğunu söylemektedir. Freud ve taraftarları fetiş nesnesinin çok özel bir penisi ‘annenin penisini’ temsil ettiğini savunmaktadırlar. (Burada hadım edilme korkusu ve ödipal bir karmaşa söz konusudur. Konuyu daha iyi anlayabilmek için Freud’un psikoanalitik kuramına göz atabilirsiniz.) Ayrıca penis, vajina, dışkı vb. şeylere dair inkarı temsil ettiğini de söylemektedir. Buradan fetiş nesnesini farklı fetişlere göre farklı anlamları temsil edebileceğini çıkarabiliriz.

  Fetişizmin erkeklerde daha fazla görülmesini ise Boos ve Greenacre; Erkeğin tür rolünü (üreme) gerçekleştirmek için cinsel eylemi icra etmek zorunda olmasına bağlarlar. Bu nedenle erkekler kendi güçlerine, arzularını uyandırmaya ve kanalize etmeye ihtiyaç duyarlar.

  Becker, Ölümü İnkar kitabında Boos’un bir hastasının deri fetişizmini şöyle ifade etmektedir: Ne zaman (kadınların çizmelerini) görse veya dokunsa, “dünya mucizevi şekilde değişiyordu. Her zaman kasvetli, yalnız, başarısız, sıkıcı ve anlamsız gibi görünen şey, o andan itibaren uzaklaşıyor ve derinden bana ışık ve çekicilik yayılıyor. Bu deri nesneler, ışığını başka her şey üzerine saçan “tuhaf bir hale” ye sahipmiş gibi görünüyordu. Saçma fakat deri, bir peri prensine benziyor. İnanılmaz bir güç, mana bu eldivenden, kürklerden ve çizmelerde yayılıyor ve beni tamamen kendimden geçiriyordu…

  Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Ada, E. O., Yavuz, E., & Canturk, G. Fetişizm: Bir Olgu Sunumu. Journal of Forensic Medicine15(3), 30-32.
  • Becker, E. (2013). Ölümü inkar. İz Yayıncılık.


Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .